Sociální podnik

[fusion_builder_container hundred_percent=“no“ equal_height_columns=“no“ menu_anchor=““ hide_on_mobile=“small-visibility,medium-visibility,large-visibility“ class=““ id=““ background_color=““ background_image=““ background_position=“center center“ background_repeat=“no-repeat“ fade=“no“ background_parallax=“none“ parallax_speed=“0.3″ video_mp4=““ video_webm=““ video_ogv=““ video_url=““ video_aspect_ratio=“16:9″ video_loop=“yes“ video_mute=“yes“ overlay_color=““ video_preview_image=““ border_color=““ border_style=“solid“ padding_top=““ padding_bottom=““ padding_left=““ padding_right=““ type=“flex“][fusion_builder_row][fusion_builder_column type=“1_1″ layout=“1_1″ background_position=“left top“ background_color=““ border_color=““ border_style=“solid“ border_position=“all“ spacing=“yes“ background_image=““ background_repeat=“no-repeat“ padding_top=““ padding_right=““ padding_bottom=““ padding_left=““ margin_top=“0px“ margin_bottom=“0px“ class=““ id=““ animation_type=““ animation_speed=“0.3″ animation_direction=“left“ hide_on_mobile=“small-visibility,medium-visibility,large-visibility“ center_content=“no“ last=“true“ min_height=““ hover_type=“none“ link=““ border_sizes_top=““ border_sizes_bottom=““ border_sizes_left=““ border_sizes_right=““ first=“true“][fusion_title hide_on_mobile=“small-visibility,medium-visibility,large-visibility“ class=““ id=““ content_align=“center“ size=“1″ font_size=““ line_height=““ letter_spacing=““ margin_top=““ margin_bottom=““ text_color=““ style_type=“default“ sep_color=““]

JSME SOCIÁLNÍ PODNIK
naplňujeme principy sociálního podnikání

[/fusion_title][fusion_separator style_type=“single solid“ hide_on_mobile=“small-visibility,medium-visibility,large-visibility“ class=““ id=““ sep_color=““ top_margin=““ bottom_margin=“40px“ border_size=““ icon=““ icon_circle=““ icon_circle_color=““ width=“60%“ alignment=“center“ /][fusion_text columns=““ column_min_width=““ column_spacing=““ rule_style=“default“ rule_size=““ rule_color=““ content_alignment_medium=““ content_alignment_small=““ content_alignment=““ hide_on_mobile=“small-visibility,medium-visibility,large-visibility“ sticky_display=“normal,sticky“ class=“alignjustify“ id=““ margin_top=““ margin_right=““ margin_bottom=““ margin_left=““ font_size=““ fusion_font_family_text_font=““ fusion_font_variant_text_font=““ line_height=““ letter_spacing=““ text_color=““ animation_type=““ animation_direction=“left“ animation_speed=“0.3″ animation_offset=““]

Sociální princip

Jmenujeme se MYJÓMI družstvo invalidů. Jak už sám název napovídá, primárně se zaměřujeme na zaměstnávání osob se zdravotním znevýhodněním. Status OZP nebo OZZ u nás má standardně více než devadesát procent zaměstnanců. Pracovní uplatnění tak nacházejí lidé s tělesným, smyslovým, mentálním i kombinovaným znevýhodněním a osoby s duševním onemocněním. Pracovní pozice, výše úvazků, náplň práce a konkrétní pracovní postupy jsme schopni upravit podle jednotlivých speciálních potřeb každého z nich v souladu s jejich zdravotním stavem.

Není nám lhostejná kvalita života našich zaměstnanců, každý může přijít požádat o radu ve své životní situaci. V řadě případů jsme jim schopni poradit sami. Abychom mohli pomoci řešit i komplikovanější situace, spolupracujeme s organizacemi poskytujícími sociální rehabilitaci, které našim zaměstnancům v případě potřeby poskytují osobní asistenci na pracovišti nebo psychosociální poradenství a podporu podle individuální potřeby každého z nich.

K celkové informovanosti přispívá interní zpravodaj Život v MYJÓMI, který vychází každé dva a půl měsíce a jehož prostřednictvím se mohou zaměstnanci seznámit také s různými změnami v rámci podniku, případně sociálně právní problematiky. Navíc zohledňujeme čtenáře s lehkým zrakovým postižením, a proto je ve zpravodaji použito větší písmo, než bývá v běžných periodikách. Zaměstnanci se taktéž zapojují do rozhodování o dalším směřování podniku, a to například prostřednictvím interního průzkumu ve firmě – již druhým rokem jsme ve spolupráci s externí firmou KAPSI. Zaměstnanci si tak kupříkladu sami volili název firemního zpravodaje či motto ‚Jsme neobyčejní‘, zapojují se do tvorby časopisu prostřednictvím rozhovorů, soutěží, okének z jednotlivých dílen a podobně, účast na přípravě výhledu firmy do roku 2025 a definování firemního PROČ (účelu).

Ekonomický princip

Minimálně 51 % našeho zisku investujeme do rozvoje podniku, tržby z prodeje výrobků nebo služeb tvoří minimálně 30% z celkových výnosů firmy. V roce 2018 jsme měli 285 zaměstnanců, z nichž bylo 265 s nějakým typem zdravotního postižení. Protože průběžně vytváříme nová pracovní místa, na konci roku 2020 jsme už zaměstnávali 450 lidí na celkem osmi místech ve čtyřech krajích České republiky. Z tohoto počtu je aktuálně 95 % pracovníků se zdravotním znevýhodněním.

Manažerské řízení podniku je nezávislé na externím zřizovateli či vlastníkovi. Externí agentury nebo spolupracující osoby samostatně výdělečně činné i další subjekty fungují výhradně jako „pomocná ruka“ při některých složitějších projektech. To se týká i konzultantů zabývajících se strategiemi týkajících obchodu či řízení firmy.

Environmentální princip

V rámci možností se snažíme nezatěžovat životní prostředí. Jednou z našich pracovních činností je i čištění plastových automobilových součástek od kovových komponentů a jejich kontrola. Cílem je vrátit maximum plastových a kovových částí do výroby a snížit množství odpadu. Kromě klasického separování odpadů je u nás trendem dávat vysloužilým věcem novou šanci. Naše švadlenky proto vytvářejí zajímavé výrobky třeba z i vyřazených riflí a zužitkovávají zbytky látek na malé originální kolekce. K ekologii přispívá také náš produkt v podobě opakovaně použitelných Betelných šátků s nanofiltrem, které jsou alternativou k jednorázovým rouškám a respirátorům. Zásady environmentálně šetrného podnikání uplatňujeme rovněž v pletací dílně. Ponožky druhé jakosti putují například do SOS dětských vesniček nebo klientům domovů a jiných pobytových zařízení. Děti v mateřských školkách zase uplatňují svoji fantazii při hrách s cívkami od nití a přízí z našich dílen.

Stranou ohleduplnějšího přístupu k životnímu prostředí nezůstávají ani obaly. Původní zachovalé krabice, které nám zbývají při balicích činnostech, zbavíme polepů a nabízíme dál jiným firmám, anebo je využijeme v našem e-shopu. Zbytečně neplýtvat zdroji se snaží rovněž zaměstnanci v kancelářích. Kupříkladu využitím šanonů či nepoškozeného nábytku od společností, které zanikly či obměňují interiéry. Ve firmě postupně zavádíme úspornější LED svítidla, v plánu je taktéž využití tepelného čerpadla a solárních panelů.

Místní princip

Většinu našich zaměstnanců tvoří obyvatelé z míst, kde se jednotlivá pobočka nachází. Účastníme se místních akcí, například trhů a jarmarků. Různým způsobem spolupracujeme s některými lokálními subjekty, jako jsou kupříkladu školy, krajské a obecní samosprávy, domovy poskytující sociální služby, nemocnice či média a snažíme se, aby se naše společnost zapsala do povědomí obyvatel regionu. Součástí místního principu je také podpora lokálních podnikatelů při nákupech materiálu pro výrobu v šicích nebo pletací dílně. Tento aspekt současně přesahuje do environmentálního principu s ohledem na méně ujetých kilometrů při cestách za dodavateli.

[/fusion_text][/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]