3.5.2022

Rozhovor s p. Horkým k výjezdnímu zasedání

Co se děje v MYJÓMI Rozhovory Zpravodaj

Chceme, aby byli naši zaměstnanci ještě spokojenější, říká Petr Horký

Dubnová výjezdní akce vedení MYJÓMI v Bystřici pod Hostýnem se kromě specifikování společných hodnot a principů, které je třeba rozvíjet ke spokojenosti všech zaměstnanců, zabývala i dalšími aspekty vedoucími ke stabilizaci rozrůstající se firmy a její úspěšnosti. Podle předsedy představenstva MYJÓMI družstva invalidů Petra Horkého je například důležité i vyšší zapojení nižších složek managementu do rozhodování a řízení, a to včetně upřesnění konkrétní zodpovědnosti.

Přiblížíte, co na zasedání vedení firmy zaznělo?

Především měl každý možnost za svůj úsek říct, co se mu ve firmě líbí a co by se podle jeho názoru mělo změnit, aby byli zaměstnanci ještě spokojenější. Spousta podnětů ze dřívějška se již podařilo vypracovat do konečné podoby a rádi bychom je uvedli do praxe. Různá vylepšení se však odvíjejí od finanční stránky. Bohužel se již dva roky po sobě zvyšovala minimální mzda, aniž by byl v této souvislosti navýšen státní příspěvek na zaměstnávání zdravotně znevýhodněných osob. A právě tyto peníze nám při plánování citelně chybí.

Můžete být konkrétnější ohledně letošní činnosti?

Představili jsme obchodní plán pro letošní rok, co a jak budeme dělat a jak se zlepšovat v řízení firmy, ale také jsme řešili větší zapojení nižších složek managementu do rozhodování a řízení s upřesněním kdo a za co přesně zodpovídá. Co se týče technického vybavení, letos počítáme s kompletním dovybavením nového sublimačního tisku, s čímž je spojená i příprava nové kolekce oblečení, o kterou chceme rozšířit vlastní produkci šicích dílen. Letos půjde o práci na vzorcích a jejich testování, příští rok bychom oblečení chtěli uvést na trh.

Zaznělo ale i to, že vítány by byly vaše častější návštěvy jednotlivých poboček…

To je pravda, nicméně návštěvy jednotlivých dílen byly v posledních dvou letech omezeny z epidemiologických důvodů, takže nezbývá než doufat, že nás covid už nebude tolik ovlivňovat. Opět počítám s návštěvou každé pobočky dvakrát ročně plus dvě setkání se zaměstnanci při tradičním firemním sportovním dni a vánočním večírku. O tyto akce jsme byli v uplynulých dvou letech ochuzeni a myslím, že už se na ně všichni těšíme.

Zmínil jste i projednání hospodářských výsledků. Jaké loni byly?

Dosáhli jsme mírně kladný hospodářský výsledek, ale opravdu jen drobný, takže spíše by se dalo říct, že to byla taková ta černá „kladná“ nula. Zapříčiněno je to především již zmíněným chybějícím navýšením příspěvku státu na zaměstnávání zdravotně znevýhodněných lidí vzhledem ke zvýšení minimální mzdy. Stále neexistuje automatický mechanismus, který by toho zohledňoval, je to čistě na politickém rozhodnutí. Takové podnikatelské prostředí je pak značně nestabilní.

Asociace zaměstnavatelů zdravotně postižených však o tuto změnu dlouhodobě usiluje…

To samozřejmě ano a právě asociace se nutnost vzniku příslušného zákona snaží protlačit. Ideální by bylo, kdyby do třetího kvartálu bylo dořešeno doplacení příspěvku a do konce roku schválená právní norma. Jestli se to ale stihne, nelze předjímat, navíc státní pokladna je nyní zatížená vyplácením dávek ukrajinským válečným uprchlíkům. Nezbývá než věřit, že si zákonodárci uvědomí, že náklady státu na nepracujícího zdravotně znevýhodněného člověka jsou podstatně vyšší než příspěvek na jeho zaměstnávání.

Mohlo by Vás zajímat

Kontaktujte nás pro nezávaznou nabídku

Napište nám, co přesně sháníte a ozveme se vám s nabídkou na míru.