Environmentálně šetrné podnikání podporuje i recyklace použitých krabic

O co nejmenší zátěž životního prostředí se MYJÓMI snaží v každém z odvětví své činnosti. Kromě klasického separování odpadů, a to nejednom z výroby, ale i v dílnách, je trendem dávat vysloužilým věcem novou šanci. Švadlenky proto mimo jiné vytvářejí zajímavé výrobky například z vyřazených riflí a zužitkovávají zbytky látek na malé originální kolekce. Zásady environmentálně šetrného podnikání jsou uplatňovány i v pletací dílně. Ponožky druhé jakosti se nelikvidují, ale mimo to, že si je mohou za sníženou cenu odkoupit zaměstnanci, putují na charitativní účely. Pestrobarevné ponožky tak už udělaly radost v sos dětských vesničkách nebo klientům různých domovů a jiných pobytových zařízení. Malé děti v některých mateřských školkách zase uplatňují svoji fantazii při hrách s věnovanými cívkami od nití nebo přízí z pletací nebo šicích dílen.

Ekologické Betelné šátky

Stranou šetrnějšího přístupu k životnímu prostředí a úspoře zdrojů nezůstávají ani krabice od zboží a materiálů. „Při balicích činnostech nám často zbývají staré krabice – snažíme se je při otevírání nepoškodit, zbavíme je polepů a pak je buď nabízíme dál jiným firmám, anebo je využijeme přímo v našem e-shopu. Nepoužitelné zbytky krabic putují do sběru, stejně jako další vytříděné komodity,“ přiblížil předseda představenstva MYJÓMI družstva invalidů Petr Horký s tím, že obecně i při nákupu materiálů pro výrobu se firma snaží podpořit lokální dodavatele. To se týká kupříkladu i speciálního „myjómáckého“ produktu v podobě Betelných šátků s nanofiltrem, jež jsou opakovaně použitelné a představují proto ekologičtější alternativu k jednorázovým rouškám a respirátorům.

I nábytek má druhou šanci

Zbytečně neplýtvat zdroji a postupovat v souladu s podporou ekologie se snaží rovněž zaměstnanci pracující v kancelářích. Ať už jde o z jedné strany popsané papíry následně využívané jako šmíráky na poznámky, nebo využití šanonů či zachovalého nábytku od firem, které zanikly, případně obměňují svoje interiéry. Zatímco není nutné kupovat nový kancelářský nábytek, ve firmě se naopak postupně zavádějí úspornější LED svítidla. A připravují se další úpravy přispívající k šetrnějšímu vztahu k životnímu prostředí. Jednou z již provedených je třeba pohon na stlačený zemní plyn (CNG) ve třech firemních automobilech. „V horizontu roku až dvou bychom také v jedné naší budově chtěli zavést tepelné čerpadlo a instalovat solární panely,“ nastínil jeden z dalších chystaných postupů Petr Horký.